Sprzęt

W Swimrunie przyjęto zasadę, że wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Podstawowy sprzęt który zazwyczaj mają zawodnicy to pianka, czepek, buty i okularki pływackie. Na rynku sprzęt dedykowany dla swimrunu pojawił się dopiero niedawno. Mnóstwo zawodników pływa w zwykłych przerabianych i ciętych piankach i w swoich starych trailowych butach.

Buty – nie ma butów idealnych dla swimrunu, ze względu na różne typy nawierzchni podczas wyścigu, choć oczywiście pojawiły się już specjalistyczne buty, na zunifikowanym agresywnym, najczęściej vibramowym bieżniku. Używa się jednak z powodzenie biegowych butów, które nasiąkają szybko wodą i równie szybko ją „oddają”. Buty w zależności od terenu mogą mieć różnego rodzaju bieżnik. Niezależnie od tego powinny mieć dobrą przyczepność na mokrych, śliskich podłożach. Buty można zdejmować podczas pływania, wkładamy je wtedy pod piankę. Jednak ilość zmian woda/ląd powoduje, że zawodnicy nie chcąc tracić cennego czasu na przebieranie, wybierają jednak opcje płynięcia w obuwiu. Buty to też dodatkowa, bardzo cenna warstwa termiczna w zimnej wodzie.

Okulary do pływania – nie są obowiązkowe ale chyba nikt sobie nie wyobraża pływania bez nich.

Pomoce pływackie – większość zawodników używa łapek na ręce, a także „pull boys” – popularnych „ósemek”, by poprawić swoją pozycję w wodzie i zwiększyć prędkość. Możemy także używać wypornościowych opasek na łydki, neoprenowych rękawiczek czy czepków. Nie są one obowiązkowe, używaj ich tylko jeśli ci pomagają.


Pianka – nie jest obowiązkowa, jeżeli nie posiadasz to nie ma tragedii. Zakładamy ją przy niskich temperatura wody i własnego bezpieczeństwa na wodzie. Ponieważ musimy ją mieć na sobie również podczas biegu, im jest mniej zabudowana tym lepiej. Możemy kupić piankę dedykowaną dla swimrunu albo obciąć zwykła piankę – najczęściej zawodnicy obcinają pianki nad łokciami i kolanami.

Pozostałe ubrania – im mniej ich masz na sobie tym lepiej.  Najczęściej zawodnicy mają na sobie bieliznę i koszulkę termiczną pod pianką. Można również używać skarpet kompresyjnych jeśli odcinki biegowe są długie lub gdy prowadzą przez chaszcze. Możesz także mieć swoją wodę i żele jeśli obawiasz się, że nie wystarczy Ci to, co oferowane będzie na punktach żywieniowych przez organizatorów.

Plecak – plecak to błąd początkujących, którzy zabierają za dużo sprzętu. Powinniśmy być w stanie schować wszystko w wewnętrznych kieszeniach pianki za wyjątkiem gwizdka, który musi być łatwo dostępny.

Artykuł wzięty z https://goswimrun.pl/czym-jest-swimrun/

Swim Run


Warning: Undefined array key "pages" in /home/platne/serwer24586/public_html/iswimirun.pl/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181