Kategoria: Swim Run

Sprzęt

W Swimrunie przyjęto zasadę, że wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Podstawowy sprzęt który zazwyczaj mają zawodnicy to pianka, czepek, buty i okularki pływackie. Na rynku sprzęt dedykowany dla swimrunu pojawił się dopiero niedawno. Mnóstwo zawodników pływa w zwykłych przerabianych i ciętych piankach i w swoich starych trailowych butach.

Buty – nie ma butów idealnych dla swimrunu, ze względu na różne typy nawierzchni podczas wyścigu, choć oczywiście pojawiły się już specjalistyczne buty, na zunifikowanym agresywnym, najczęściej vibramowym bieżniku. Używa się jednak z powodzenie biegowych butów, które nasiąkają szybko wodą i równie szybko ją „oddają”. Buty w zależności od terenu mogą mieć różnego rodzaju bieżnik. Niezależnie od tego powinny mieć dobrą przyczepność na mokrych, śliskich podłożach. Buty można zdejmować podczas pływania, wkładamy je wtedy pod piankę. Jednak ilość zmian woda/ląd powoduje, że zawodnicy nie chcąc tracić cennego czasu na przebieranie, wybierają jednak opcje płynięcia w obuwiu. Buty to też dodatkowa, bardzo cenna warstwa termiczna w zimnej wodzie.

Okulary do pływania – nie są obowiązkowe ale chyba nikt sobie nie wyobraża pływania bez nich.

Pomoce pływackie – większość zawodników używa łapek na ręce, a także „pull boys” – popularnych „ósemek”, by poprawić swoją pozycję w wodzie i zwiększyć prędkość. Możemy także używać wypornościowych opasek na łydki, neoprenowych rękawiczek czy czepków. Nie są one obowiązkowe, używaj ich tylko jeśli ci pomagają.


Pianka – nie jest obowiązkowa, jeżeli nie posiadasz to nie ma tragedii. Zakładamy ją przy niskich temperatura wody i własnego bezpieczeństwa na wodzie. Ponieważ musimy ją mieć na sobie również podczas biegu, im jest mniej zabudowana tym lepiej. Możemy kupić piankę dedykowaną dla swimrunu albo obciąć zwykła piankę – najczęściej zawodnicy obcinają pianki nad łokciami i kolanami.

Pozostałe ubrania – im mniej ich masz na sobie tym lepiej.  Najczęściej zawodnicy mają na sobie bieliznę i koszulkę termiczną pod pianką. Można również używać skarpet kompresyjnych jeśli odcinki biegowe są długie lub gdy prowadzą przez chaszcze. Możesz także mieć swoją wodę i żele jeśli obawiasz się, że nie wystarczy Ci to, co oferowane będzie na punktach żywieniowych przez organizatorów.

Plecak – plecak to błąd początkujących, którzy zabierają za dużo sprzętu. Powinniśmy być w stanie schować wszystko w wewnętrznych kieszeniach pianki za wyjątkiem gwizdka, który musi być łatwo dostępny.

Artykuł wzięty z https://goswimrun.pl/czym-jest-swimrun/

Swim Run

Regulamin – Zasady

Zasady swimrunu są bardzo proste – trzeba dotrzeć od punktu A do punktu B jak najszybciej jak to możliwe. Swimrun to także praca zespołowa ponieważ zawody możemy pokonywać w parach (choć obecnie są też organizowane zawody solo), zaś dystans na jaki można się od siebie oddzielać to max. 10 metrów. Z tym z czym zjawimy się na starcie kończymy na mecie. Nie można śmiecić i nie można liczyć na support z zewnątrz! Polegać możemy tylko na sobie i na partnerze.

Swim Run

Jak opisać trasę w swimrunie?

Po co opisywać trasę w swimrunie?


Pytanie brzmieć raczej powinno jak opisać trasę w swimrunie, bo wyobraź sobie…

„3000 m biegania, 500 m pływania, na 7 kilometrze punkt odżywczy, na 15 km 200 w górę…., na pływaniu za cyplem boję mijamy lewą stroną.”

To dopiero początek profilu przykładowej trasy swimrunowej. Jak zapamiętać te kilometry, podbiegi, odcinki pływackie? Na pamięć wkuć się je pewnie się da, ale po co – to nie szkoła i ściąga z profilu jest nawet zalecana 😉 by móc w pełni skupić się na wyścigu, a nie cały czas zastanawiać się co nasz czeka. 

Oto kilka tipów – gdzie i jak opisać trasę w swimrunie? 

W trakcie naszej kilkuletniej przygody ze swimrunem, spotkaliśmy się z kilkoma sposobami opisywania tras. Zawodnicy robili to na koszulkach startowych, na przedramionach, czy zna specjalnie laminowanych karteczkach przyczepianych do suwaka. Jednak najbardziej popularnym sposobem na to jak opisać trasę w swimrunie są łapki pływackie. (Jeśli chcesz zobaczyć jakie polecamy kliknij tutaj)

Dzięki dobrze opisanym łapkom realizujesz trasę kawałek po kawałku, bez stresu, chyba że źle je opiszesz i zapomnisz o jakimś odcinku. Dlatego nie bagatelizuj tego. Nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Dzięki dobrze i czytelnie rozpisanej ściądze, po każdej sekcji biegowej, czy pływackiej wiesz jaka jest następna część trasy. Nic tylko ścigać się dalej. Dobrze wiedzieć kiedy zwolnić, a kiedy przyspieszyć, kiedy rozebrać się z pianki lub kiedy wziąć żel. Z tym chyba się zgodzi każdy.

Sposób prosty i bardzo przydatny podczas każdego wyścigu. Najtrudniejszym jedynie w tym wszystkim jest kupienie odpowiedniego niezmywalnego markera 😉

A oto nasz film pokazujący dlaczego warto, gdzie i jak rozpisywać sobie trasę zawodów swimrun.


Artykuł wzięty z https://goswimrun.pl/jak-opisac-trase-w-swimrunie-czyli-zrealizuj-zawody-jak-po-sznurku/

Swim Run

Swim & Run

Czym jest swimrun – czyli szybki przewodnik dla początkujących!

Swimrun to biegowo-pływacki wyścig z punktu A do punktu B, lądem i wodą, przez jeziora, morza, skały, mokradła, lasy, na własnych nogach i tylko z tym co mamy na sobie. Swimrun to najprostsza i najbardziej naturalna forma pokonywania przestrzeni, dająca poczucie nieskrępowanej wolności.


Upraszczając można powiedzieć, że swimrun to połączenie biegu przełajowego i pływania na wodach otwartych. Swimrun to bycie ekstremalnie blisko natury, to ciągłe przesuwanie się do przodu, niezależnie od tego czy przed nami mamy potężny szczyt, czy chłodne, spowite mgłą jezioro.


Swimruny to jedne z najcięższych wytrzymałościowych wyścigów na świecie. Dyscyplina ta narodziła się w Szwecji i od kilkunastu lat zdobywa szturmem sportowy świat. Do roku 2016 szacuje się, że odbyło się ponad 300 zawodów, a w samym 2016 roku liczba finisherów wyniosła około 10 000 osób. Wśród nich był Pierwszy Polski Swimrun Team w składzie Jędrzej Maćkowski i Rafał Bebelski. W 2016 roku m.in dzięki nim – swimrun wkroczył do Polski! W 2018 panowie wraz z dwoma innymi zespołami zakwalifikwali się na Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Zostań częścią naszej społeczności i pomóż nad Wisłą budować, wciąż młodą historię tego sportu!

Artykuł wzięty z https://goswimrun.pl/czym-jest-swimrun/

Swim Run


Warning: Undefined array key "pages" in /home/platne/serwer24586/public_html/iswimirun.pl/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181